تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - قادرآباد ( مشهد مرغاب )
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

مرتبه
تاریخ : جمعه 23 فروردین 1392

قادرآباد ( مشهد مرغاب ) اقامتگاه ذوالقرنین فارس

 

ویژگی های جغرافیایی:                                                 

 قادر آباد (پارسه) یا مشهد مرغاب در 145كیلومتری شمال شیراز و در مسیر رشته كوه زاگرس كه از جنوب بخش پاسارگاد ( هخامنش ) و از شمال به شهرستان بوانات و خرم بید و از شرق به بخش سرچهان و شهرستان ارسنجان و از غرب نیز به شهرستان اقلید منتهی می شود ، طول جغرافیایی قادرآباد ( مشهد مرغاب ) 53درجه و 16 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی آن 30 درجه و 17 دقیقه غربی و ارتقاع آن از سطح دریا 1900 متر و مساحت آن 1328 كیلومتر مربع است و این بخش شامل دو دهستان شهید آباد و پاسارگاد بوده است كه مدتی پیش بنا  تصمیم وزارت كشور دهستان پاسارگاد به ...

شهرستان دیگری ملحق شده است.

این منطقه از چهارطرف با رشته کوههای به هم پیوسته محصور شده و از طریق گردنه دیدگان ، گردنه ساقه بلند و تنگ سعادتشهر با شهرهای اطراف ارتباط دارد.

مشهد مرغاب به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و وجود کوهستانهای اطراف دارای آب و هوای معتدل کوهستانی وجزء مناطق نسبتا"سرد شمال استان بوده و در فصل زمستان سرد و در تابستان نسبتا"خنک است . در زمستانها سردی هوا به حدود 18 درجه زیر صفر و در تابستان گرمی هوای به حدود 35 درجه بالای صفر می رسد .

 وجه تسمیه :

 واژه مشهد مرغاب مركب از دوكلمه مشهد به معنای محل شهادت و مرغاب ( نام ولیعد كورش است ) و به روایتی انسان بال داری است كه هم اكنون نقش برجسته آن برسنگ های پاسارگاد نقش بسته است و چون این بخش براساس مستندات تاریخی و حوزه جغرافیایی در محدوده پاسارگاد ( مادرسلیمان ) اقامتگاه ذوالقرنین است كه در قران از آن یاد شده است و به نامهای مختلف مثل قادرآباد – كالان – مرغاب - دشت مرغاب – ذوالقرنین فارس از آن یاد كرده اند و به خاط قدمت تاریخی كه این بخش داشته و دارد همواره محل بازدید و گذر جهانگردان و مسافران بوده است ، زیارتگاه های پیر قنبر و قلعه قدیمی به نام زیتك ، احمد بیگی ، تل مزیدی ، تل شهرك از قدیم به جا مانده و در این منطقه قرار دارند.

 جمعیت:

 جمعیت این منطقه در حدود 28000 نفر می باشد که حدود 19000 نفر آنها در محدوده شهر قادرآباد و مرغاب و بقیه در روستاهای اطراف زندگی می کنند .

 دین و نژاد ، زبان ، گویش :

  مردم این خطه از میهن اسلامی همه مسلمان و شیعه مذهب هستند و زبان رسمی آنان فارسی روان و گویش عرب زبانها نیز كه به زبان محلی صحبت می كنند رایج است . نژاد مردم این منطقه سفید و مردمی گندمگون هستند و به خاطر موقعیت جغرافیایی منطقه در فصول بهار و تابستان محل كار و مهاجرت عشایر و روستائیان می باشد و هر ساله تعداد زیادی افراد با گویش های مختلف از شهرهای استان برای اشتغال در شركت یك و یك و چشمه بناب به این منطقه مهاجرت می نماید

 ویژگیهای اقتصادی:

      زمینهای مرغوب  وحاصلخیز و منابع غنی آبهای زیر زمینی و رودخانه های پرآب  ، باعث گرایش عامه مردم به شغل کشاورزی ، دامپروری و باغداری شده است. از محصولات کشاورزی این منطقه : گندم ، جو ، ذرت ، آفتابگردان ، خیارسبز،گوجه فرنگی ،نخود ،لوبیا، عدس ،چغندرقند،بادمجان وسیب زمینی بوده ومحصولات باغی شامل سیب ، هلو ،آلوسیا ،آلو زرد ، شفت آلو ، زردآلو ،به ، انگور ، گردو و بادام می باشد.

 

•      یکی از قطبهای اقتصادی منطقه کارخانه یک و یک است که شهرت جهانی داشته و محصولات متعددی را تولید نموده که علاوه برمصرف داخلی به بازارهای جهانی نیز صادر می نماید. تولیدات این کارخانه شامل آبلیمو ، رب گوجه ، خیار شور، خاویاربادمجان، مربا جات ، و انواع کنسروها ، ترشیجات و....  می باشد.

      شرکت چشمه بناب ( یگان دشت ) با داشتن زمینهای کشاورزی و باغات فراوان و مرکز پرورش ماهی قزل آلا، یکی دیگر از قطبهای اقتصادی منطقه است .

 ویژگی های تاریخی :

 مشهد مرغاب یکی از قسمتهای باستانی ایران است  چرا که پاسارگاد یا پارس کوه ، این مجموعه تاریخی در دشت مرغاب با داشتن 130 هکتار مساحت ساخته شده است ؛ این دشت از سابقه تمدن سه هزار سالـه بــرخورد بـوده و روستاهایی چـون تل نخـودی ، تل خاری، تل سـه آسیاب و دو تلـون که درهزاره چهارم و سوم پیش از میلاد در آنها کشاورزی می شد ودارای رونق و شکوه ویژه ای بوده است؛ برخی از مورخان ذکر کرده اند که چون کورش بر مادها پیروز شد محلی را برای اقامت خود به عنوان پایتخت برگزید ، که این محل دشت مرغاب می باشد.آرامگاه و کاخهای کورش کبیر ، آغازتاریخ 2500 ساله شاهنشاهی را نمایان می سازد ؛ البته پاسارگاد و چند روستای اطراف آن در تقسیمات کشوری سال 1384 جزئی از شهرستان پاسارگاد فعلی شـدند ، ولی محل ساخت آنها بنا بـه روایت تاریخ ، در دشتــی به نام مـرغاب ( که به آن مشهـ د ام البنی یا مشهـد مادر سلیمان نیز گفته می شود) صورت گرفته است .

از آثار تاریخی دیگر این منطقه غار دیو در حوالی شهید آباد(مربوط به دوره ساسانیان)  و کاروانسرای شهید آباد (مربوط به دوره صفویه ) و بقعه مطهر امامزاده سید محمد حسین (فرزند امام سجاد (ع) ) واقع در روستای خورجان می باشد

آثار و بقایای  بجا مانده از سد تنگ حنا و کانالهای آبیاری ( که تامین کننده اب زمینهای کشاورزی دشت مرغاب بوده ، نشانی دیگرازقدمت دیرینه این منطقه هستند.

 اماکن تفریحی و زیارتگاهها:

 این منطقه دارای اماکن تفریحی زیادی با چشم اندازهای زیبا می باشد که برخی از آنها عبارتند از :

         بقعه مطهر امامزاده سید محمد حسین در روستا خورجان

         پارک سرآسیاب در شهر قادرآباد

         پارک جنگلی شهید مطهری در شهر قادرآباد

      مجموعه چشمه بناب (سرچشمه) که از40 چشمه کوچک وبزرگ تشکیل شده و مرکز پرورش ماهی آن ازآب این چشمه ها تغذیه می شود و در5 کیلومتری شهرقادرآباد قرار دارد.

         تفرجگاه قنات سبزه پوش  در روستای خورجان

         تفرجگاه چنار در6 کیلومتری شمال غربی قادرآباد

         تفرجگاه تنگ حنا  در شرق روستای شهید آباد

         تفرجگاه تنگ خرسی در 5 کیلومتری شمال قادرآباد

         تفرجگاه علفی در حومه شهر قادرآباد

         تفرجگاه چشمه خضری در شمال قادرآباد

      قنات ها ، چشمه سارها ، مزارع ، باغات زیبا و کوههای پوشیده از درختچه ها و درختان جنگلی ازدیگرجاهای دیدنی وجذاب این منطقه هستند

  جنگ تحمیلی:

  در دوران دفاع مقدس مردم این دیار 116 شهید تقدیم انقلاب نمودند که از این تعداد 43 شهید مربوط به روستای شهید آباد است.

(لازم به ذکر است که نام اصلی این روستا چمیان بوده ، که به علت زیاد بودن تعداد شهدا نسبت به جمیعت آن ، به شهید آباد معروف گردید .)

باتشکر از وبلاگ قادرآباد پارسه
برچسب ها: قادرآباد ( مشهد مرغاب )،
ارسال توسط اکبر کریمی خرمی
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی