تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - وقتی می خواهید از شهرهای شلوغ فرار کنید به صفاشهر فکر کنید
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

وقتی می خواهید از شهرهای شلوغ فرار کنید به صفاشهر فکر کنید +عکس


 
نویسنده:محمود صفادار

 
وقتی از شیراز به سمت اصفهان حرکت می کنید در حدود 180 کیلومتری شمال شیراز نسیم خنکی روح و جان انسان را نوازش می دهد و درست همین جا است که به صفاشهر رسیده اید. شهری در بلندای رشته کوههای زاگرس با آب و هوایی سرد و نیمه خشک و شهرستانی که زمانی محل عبور کاروانهای تجاری و ...

زیارتی از شرق به غرب کشور بوده است که امروزه با نام شهرستان خرم بید شناخته می شود. در واقع دروازه ورود به تمدن بزرگ هخامنشیان، شهرستان خرم بید می باشد که کوروش هم در مجاورت همین شهرستان آرمیده است. ییلاقی زیبا برای عشایر در شمال استان فارس و تفرجگاهی برای فرار از شهرهای شلوغ و یافتن آرامش روان. 

ویژگیهای جغرافیایی 
 

شهرستان خرم بید دارای دو بخش مرکزی و مشهد مرغاب می باشد. بخش مشهد مرغاب به مرکزیت قادرآباد و بخش مرکزی به مرکزیت صفاشهر می باشد که البته صفاشهر دارای دو ناحیه است که در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند. این شهرستان از شمال به شهرستان آباده، از شمال شرق به استان یزد، از جنوب به شهرستان پاسارگاد، از غرب به شهرستان اقلید و از شرق به شهرستان بوانات منتهی می شود. ارتفاع این شهرستان متجاوز از 2300 متر از سطح دریا می باشد که روستای حاجی آباد مرتفع ترین روستای این شهرستان بیش از 2400 متر ارتفاع دارد، میانگین بارندگی در این شهرستان 250 تا 300 میلی متر در سال است که اغلب آنها به شکل بارش برف می باشد. حداکثر دما در اوایل مردادماه در شهرستان 33 درجه سانتی گراد است و حداقل دما به 25- درجه می رسد که البته دماهای پایین تر هم در برخی سالها به ثبت رسیده است. 
از لحاظ پوشش گیاهی گونه های مناطق نیمه خشک از جمله بنه، گینه زرد، قیج، کلخنگ، شیرمال، سرگن و غیره ... را می توان در کوههای این شهرستان یافت. همچنین انواع جانوران و پرندگان از جمله پلنگ، قوچ، میش، بز، کل، کبک، تیهو، کفتار، گراز، سینه سیاه، ترقه و غیره... را در این مکان می توان نام برد . 
از کوههای شهرستان می توان به بیدستان و عظمت اشاره کرد که ارتفاعی نزدیک به 4000 متر دارند و جمعیت شهرستان نیز حدود 60 هزار نفر می باشد. 

آثار و ابنیه تاریخی 
 

*تل خاکی (تپه قصر بهرام گور): 
تل خاکی از آثار مربوط به دوره ساسانی می باشد و با توجه به سفالهای کشف شده بر روی تپه مشخص می شود که قبل از تاریخ ساخته شده است. این محل به تاریخ1379/12/25 در آثار ملی ایران، توسط سازمان میراث فرهنگی استان فارس به ثبت رسیده است که در بین اهالی صفا شهر با نام تل خاکی شهرت دارد. 
*کاروانسرای شاه عباس صفوی: 
این کاروانسرا یکی از دهها کارونسرایی می باشد که در عهد شاه عباس صفوی برای تسریع در رفت و آمد چاپارها و پیکها ساخته شده است که در حال حاضر به خاطر جلوگیری از تخریب آن، به عنوان مدرسه علمیه امام صادق (ع) استفاده می شود و به این ترتیب ارزش آن را صد چندان کرده است. از دیگر آثار تاریخی شهرستان می توان به قصر یعقوب اشاره کرد که مربوط به دوره های نخستین اسلامی می باشد. این بنا علاوه بر این که یک اثر تاریخی می باشد تفرجگاهی بسیار زیبا است و دارای چشمه های پر آب و زیبا می باشد. انجام ورزشهایی چون شنا در این ناحیه از قابلیت های جذب گردشگر به این منطقه است. 
*آرامگاه شهدا: 
این آرامگاه دارای ارزش تاریخی و مذهبی است که در کنارش قبرستانی بسیار کهن هم وجود دارد که در راه صفا شهر به قصر یعقوب قرار دارد و از آثار ثبت شده ملی هم می باشد. 

هتلها و مهمانپذیرها 
 

در صفا شهر متأسفانه هتلی به شکل شخصی وجود ندارد و تنها جا برای اسکان مسافران، مهمانپذیر شهرداری است که در صفا شهر در ناحیه یک قرار دارد و هزینه اسکان هر نفر در این مهمانپذیر شبی 4000 تومان است. 

راههای ارتباطی 
 

برای آمدن به صفا شهر از راه زمینی می توان از جاده اصفهان به شیراز استفاده کرد که بعد از حرکت از اصفهان و عبور از شهرهای شهرضا و آباده به صفا شهر می رسیم. از استان یزد بعد از گذشتن از ابرکوه و سورمق به صفا شهر می توان رسید. از بندر عباس، بعد از گذشتن از شهرهای سیرجان، مرودشت، هرات، سوریان، به شهرستان خرم بید برخورد می کنیم . از طریق قطار هم می توان از طریق راه آهن شیراز – اصفهان به صفا شهر مسافرت کرد و در ایستگاه صفا شهر پیاده شد. 

تفرجگاه ها و مناظر دیدنی 
 

*منطقه شکار ممنوع دره باغ:
دره باغ یکی از زیباترین مناطق حفاظت شده است که بر سر راه صفا شهر به ابرکوه قرار دارد و دارای چشمه های زیبا و مراتع سرسبز و گونه های جانوری متنوع می باشد. روستای گوشتی که از قدیمی ترین روستاهای شهرستان می باشد در این منطقه زیبا و جذاب قرار دارد. این منطقه قابلیت تبدیل به منطقه خاص گردشگری را داراست که با آسفالت شدن جاده آن، گردشگران بیشتری را جذب خواهد کرد. 

*بیدستان:
 
بیدستان، یکی از مناطق زیبا و نام کوهی در شرق صفا شهر می باشد که دارای محیطی بکر و دست نخورده است و دارای پوشش گیاهی سرسبز و خانه های ییلاقی به سبک اروپایی می باشد که البته دارای ماکلیت خصوصی است. 

دانشگاه ها و مراکز آموزشی 
 

دانشگاه پیام نور صفا شهر یک واحد از دانشگاه های پیام نور است که در رشته هایی چون حسابداری، مدیریت، تاریخ، حقوق و غیره دانشجو می پذیرد. 

منابع و معادن و کارخانه ها 
 

در شهرستان خرم بید به دلیل وجود معادن بسیار زیاد، تعداد زیادی از جوانان به اشتغال رسیده اند. از جمله معادن سیگ مرمریت که در ایران و جهان همتایی ندارد و از مرغوبترین نوع سنگها می باشد. در کنار این معادن کارخانه های سنگ بری بی شماری هم احداث گردیده و در حال بهره برداری می باشد. در شهرک صنعتی خرم بید هم کارخانه های مختلفی در حال انجام فعالیت می باشند که از جمله آنها کارخانه کاغذ سازی را می توان نام برد. در ناحیه مشهد مرغاب هم کارخانه معروف و بزرگ یک و یک قرار دارد که از بزرگترین کارخانه ها از نوع خود در سطح استان و کشور است. 

منبع:نشریه اطلاعات هفتگی، شماره 3406.برچسب ها: صفاشهر، خرم بید، بیدستان، مشهدمرغاب، منطقه شکار ممنوع دره باغ، تل خاکی (تپه قصر بهرام گور)،
ارسال توسط اکبر کریمی خرمی
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی