تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - آثارتاریخی وگردشگری قادرآباد
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

مرتبه
تاریخ : جمعه 23 فروردین 1392

سد خاکی تنگ حنای قادرآباد:

 که توسط هخامنشیان{این امر هنوز اثبات نشده است} ساخته شده‌است در۱۵کیلومتری شمال غربی قادرآباد و ۲ کیلومتری شرق روستای ( شهید آباد) واقع شده‌است. این سد خاکی که با کانال‌های سنگی ساخته شده در تنگه حنای بخش مشهد مرغاب(قادرآباد) واقع شده‌است. باقی مانده این سد در باورهای مردم منطقه به غار دیو شهرت دارد. این سد برای مهار آب‌های...

 رودخانه‌ای که از این تنگه می‌گذشته احداث شده و آب کشاورزی را به بخش‌های مختلف مرودشت هدایت می‌کرده‌است.

این سد خاکی یک کانال هدایت آب دارد که از سنگ‌های تراش خورده خاکستری رنگ ساخته شده‌است. در ساخت و چفت و بست این سنگ‌ها از بست‌های فلزی استفاده شده‌است.

سد خاکی تنگ حنا دارای طول تقریبی ۵۰۰ متر، ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ متر و عرض بین ۱۰ تا ۳۰ متر است. قسمت شرقی این سد بر اثر طغیان رودخانه شکسته و از بین رفته‌است.

 بقعه عباس آباد:

مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان خرم بید، بخش مشهد مرغاب (قادرآباد)، دهستان شهید آباد، ۲۰۰متری جنوب روستای عباس آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۴۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 کاروانسرای شهیدآباد:

 مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان خرم بید، بخش مشهد مرغاب (قادرآباد)،  دهستان شهید آباد، ۳۰۰ متری جنوب شرقی روستای شهیدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 خرفخانه‌های گردنه شهید آباد:

مربوط به دوره اشکانیان - دوره ساسانیان است و در شهرستان خرم بید، بخش مشهد مرغاب (قادرآباد)،  دهستان شهید آباد، ارتفاعات گردنه شهید آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۴۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

 تپه قنات نو:

 مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان خرم بید، بخش مشهد مرغاب (قادرآباد)،  دهستان شهید آباد، ۳۰۰ متری شرق روستای قنات نو واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸۵۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 پل سنگی شهیدآباد:

 بقایای پل شهیدآباد مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان خرم بید، بخش مشهدمرغاب (قادرآباد)،  دهستان شهیدآباد، ۳۰۰ متری جنوب غربی روستای شهیدآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت۲۱۸۶۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل بر روی رودخانه شهید آباد از سرچشمه های رود سیوند بنا شده و وضعیت ظاهری سالمی دارد.

 

                                                        ((برگرفته از سایت آموزش ، فرهنگ و هنر))
برچسب ها: آثارتاریخی وگردشگری قادرآباد، کاروانسرای شهیدآباد:، تپه قنات نو:، پل سنگی شهیدآباد:، خرفخانه‌های گردنه شهید آباد:، بقعه عباس آباد:، سد خاکی تنگ حنای قادرآباد:،
ارسال توسط اکبر کریمی خرمی
آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی