تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - خرم بید3
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

موقعیت جغرافیایی:

شهرستان خرم بید از شهر های شمالی استان فارس و مرکز آن صفاشهراست که در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شیراز و ۸۰ کیلومتری جنوب آباده بین طول های جغرافیایی ۵۲ درجه و ۱۷ دقیقه و ۵۲ درجه و ۴۴ دقیقه شرقی و در بین عرض های جغرافیایی ۳۰درجه و ۲۵ دقیقه و ۳۱ درجه و ۵ دقیقه شمالی قرار دارد. از شمال به استان یزد و شهرستان آباده ،از جنوب به شهرستان مرودشت،از شرق به شهرستان بوانات و از غرب به شهرستان اقلید محدود می شود.این شهرستان ۳۳۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در استان فارس دارد و دارای زمستانی بسیار سرد و یخبندان است.


۲- موقعیت طبیعی :

این شهرستان با مساحتی در حدود ۳۳۲۵ کیلومتر مربع دارای ویژگی های طبیعی ویژه ای است. کوه های مختلف معروفی مانند کوه عِظمَت در شمال شهرستان و گردنه معروف و برف گیر کولی کُش ،در همین سلسله واقع می باشد.کوه های موسی خانی و چنارو در جنوب و سلسله کوه های بیدستان ،انگورک و کوه سفید ،معروف به عروس جغرافیای ایران ،در شرق صفاشهرقرار دارند.همچنین سلسله کوه های مشکان و قره بلاغ در حد فاصل این شهرستان وشهرستان اقلید واقع هستند.این شهرستان رود خانه هایی دارد که از نظر تفریحی بسیار با اهمیت و دیدنی هستندکه بعنوان مثال می توان رودخانه قصر یعقوب را نام برد.

۲-۱-آب و هوا:

این شهرستان، به دلیل ارتفاع زیاد از سطح دریا و وجود کوهستان های اطراف دارای آب و هوای سرد کوهستانی است .

زمستان ها بسیار سرد ویخبندان و تابستان ها معتدل و خنک است.درجه حرارت آن بین ۲۰- درجه تا ۳۷+ درجه در سردترین و گرم ترین ماه های سال ،متغیر است میانگین بارندگی ۲۵۰-۳۰۰ میلی متر است.

۲-۲- پوشش گیاهی و نمونه جانوری :

وجود کوه های فراوان و موقعیت جذاب منطقه ،زمینه تجمع و زندگی انواع جانوران و پرندگانی همچون میش قوچ،کَل،بزکوهی،آهو،پلنگ،کبک و تِیهُو را در آن فراهم آورده است. این شهرستان دارای مراتع و جنگل های مرغوبی است که حدود ۳۰۰ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد.در این جنگل ها درختچه های گوناگونی مانند بادام کوهی،بنه ،ارژن و انجیر کوهی یافت می شود .گیاهان دارویی همچون پونه کوهی ،آویشن،گل گاوزبان،کاسنی،خارشتر،شیرین بیان و ریواس ، به وفور یافت می شوند.

۳- جمعیت :

۳-۱- مشخصات جمعیتی :

بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵شهرستان دارای ۴۵۳۸۱ نفر جمعیت می باشد که از این تعداد ۲۲۸۹۵ نفر مرد و تعداد ۲۲۴۸۶ نفر زن می باشد علاوه بر این حدود ۳۵۰۰ نفر جمعیت عشایری کوچ رو در شهرستان وجود دارد که در فصل ییلاق در این شهرستان اسکان و در فصل قشلاق به شهرستان های جنوبی استان کوچ می نمایند.

 

ــــــــــــــ نمودار جمعیتی شهرستان خرم بید در سال ۱۳۸۵ــــــــــــــــ

ردیف

نام محل

تعداد جمعیت

زن

مرد

تعداد خانوار

۱

شهرستان خرم بید

۴۵۳۸۱

۲۲۴۸۶

۲۲۸۹۵

۱۰۹۳۸

۲

جمعیت شهری

۳۷۰۵۱

۱۸۳۷۶

۱۸۶۷۵

۸۹۴۸

۳

جمعیت روستایی

۸۳۳۰

۴۱۱۰

۴۲۲۰

۱۹۹۰

۴

بخش مرکزی(خرمی ودهبید)

شهرصفاشهر

دهستان قشلاق

۲۷۶۸۸

۲۲۹۳۶

۳۵۳۱

 

 ۵

بخش مشهد مرغاب

شهر قادر آباد

دهستان شهید آباد

۱۷۶۹۳

۱۴۱۱۵

۳۵۷۸

 

 

 

۳


نقشه استان 

۳-۲- دهستانها :

این شهرستان از نظر تقسیمات کشوری ،تا پیش از استقلال دارای یک بخش مرکزی بنام قُنقُری و دو دهستان بود . در سال ۱۳۷۷ با تصویب هیات وزیران از بخش به شهرستان ارتقاء یافت و هم اکنون دارای دو بخش مرکزی به مساحت ۱۰۱۲ کیلومتر مربع می باشد که عبارتند از : دهستان خرّمی ۱۰۱۲ کیلومتر مربع ، دهستان قشلاق به مساحت ۹۸۵ کیلومتر مربع ، و دهستان شهید آباد به مساحت ۵۱۶ کیلومتر مربع ، ودهستان مشهد مرغاب به مساحت ۸۱۲ کیلومتر مربع است ،افزون بر این شهرستان ۳۲ روستا دارد.


ــــــــــــــــــ جدول اسامی بخشها – دهستانها و روستاهای تابعه شهرستان خرم بید ـــــــــــ

ردیف

                                   شهـــــــرستان خـــــــرم بید

بـخش مــرکـــزی

بـــخش مــــشهد مرغــا

 خـرمی

دهســـتان قشلاق

دهســـتان

شهــــید آبـــاد

دهستان مشهد مرغاب

۱

خیر آباد

قلعه میرزا

بیان

قادر آباد

۲

حاجی آباد

قشلاق

شهید آباد

مرغاب

۳

قنات نو سر ملکی

دلو نظر

سرتم

یاس چمن

۴

گوشتی

سید احمدی

احمد آباد

فیروزی

۵

گرداب

انارک

 

علی آباد بجوییه

۶

دنیچه خیر

مشکان

 

خورجان

۷

قصر یعقوب

 

 

مظفر آباد

۸

قاضیان

 

 

قنات نو

۹

             دهبید

 

 

آق چشمه

 

۴- موقعیت اقتصادی : 

۱-۴- موقعیت اقتصادی :

اقتصاد شهرستان بر پایه ی کشاورزی و دامداری ، وصنایع مربوط به معادن از جمله سنگ وابستـه می باشد . مراکز صنعتیعبارتند از کارخانه مواد غذایی یک ویک ، کارخانه کاغذ سازی ، کارخانه های مواد لبنی ، کارخانه های سنگبری و....... سنگ این شهرستان به دلیل مرغوبیت شهرت جهانی دارد از جمله سنگ مرمریت و کرم استخوانی و...... همین امر باعث شده است که در حال حاضر تعداد ۸۸ واحد سنگبری در مرکز شهرستان مشغول به فعالیتشده و تعداد دیگری نیز در حال احداث می باشد. بطور کلی کار خانجات شهرستان را می توان به موارد زیر تقسیم نمود :

- کارخانه تولید مواد غذایی یک ویک در بخش مشهد مرغاب که شهرت جها نی دارد .

_ حوضچه های پرورش ماهی چشمه بناب در بخش مشهد مرغاب

_ حوضچه های پرورش ماهی قزل آلا در قصریعقوب

- کارخانه کاغذ سازی بیدستان در صفاشهر

- کارخانه تولید گچ ساختمانی در صفاشهر

- کارخانه تولید مواد لبنی وابسته به شرکت عمران وتوسعه صفاشهر و کارخانه مواد لبنی دالیز درناحیه دو صفاشهر

- کار خانه فراوری غذایی گل بید و تولید ترشیجات و بسته بندی انجیر در مشهد مرغاب

- کارخانه تولید شن و ماسه میان رود روستای قاضیان ، کارخانه تولید شن و ماسه شهر قادرآباد و صفاشهر


۲-۴- موقعیت کشاورزی :

اکثریت مردم شهرستان به کار کشاورزی مشغول بوده و بخش کشاورزی بیشترین اشتغال را در سطح شهرستان به خود اختصاص داده است .عمده محصولات کشاورزی شهرستان خرم بید عبارتند از : سیب زمینی ،گندم ،جو، گوجه فرنگی ،چغندر قند ،ذرت دانه ای ،خیار ، حبوبات و ... لازم به ذکر است که این شهرستان از نظر تولید سیب زمینی کیفیت محصول آن حائز مقام اول در سطح استان می باشد میزان اراضی زراعی و باغی شهرستان ۲۰۸۳۶ هکتار بوده که ازاین مقدار ۱۸۰۰۰ هکتار زراعی و مابقی باغی می باشد .آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی