تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - خرم بید موقعیت و...
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

موقعیت جغرافیایی و جمعیتی شهرستان:

نام شهرستان :خرم بید به مرکزیت صفاشهربا 3325کیلومتر مربع وسعت در شمال استان فارس واقع و 7/2درصد کل مساحت استان فارس را به خود اختصاص داره است و در 180کیلو متری شمال استان شیراز قرار دارد.این شهرستان از شمال به شهرستان آباده و شهرستان ابر کوه از استان یزد از جنوب به شهرستان پاسارگاد ،از شرق به شهرستان بوانات،واز غرب به شهرستان اقلید محدود می شود و در ارتفاع 2300متری سطح دریا قرار گرفته و بلند ترین نقطه استان فارس نیز می باشد .این شهرستان در سال 1376به تصویب هیئت محترم دولت رسید و در تاریخ 2/7/1377رسما افتتاح گردید.تعداد شهرهای تابعه این شهرستان دوشهر صفاشهر (مرکز شهرستان)و قادر آباد می باشد.براساس مصوبه هیئت محترم دولت شهر صفاشهر از ادغام دو شهر دهبید و خرمی ایجاد و اکنون به عنوان شهر واحدبا ترکیب محلات دهبید ،خرمی می باشد .شهر قادر آباد شامل قادر آباد و مشهد مرغاب می باشد.تعداد بخش های تابعه به تفکیک دهستان های تابعه بر اساس تقسیمات کشوری شهرستان خرم بید دارای دو بخش مرکزی و مشهد مرغاب قادر آباد می باشد.الف)بخش مرکزی :این بخش به مرکزیت شهر صفاشهر که قبل از تصویب شهرستان به عنوان بخش قنقری بود دارای دو دهستان بنام دهستان خرمی و دهستان قشلاق می باشد .دهستان خرمی در حال حاضر دارای 9روستا ودهستان قشلاق داری 6روستای دارای سکنه می باشد.ب)بخش مشهد مرغاب :این بخش به مرکزیت شهر قادر آباد می باشد.از نظر جمعیتی ،این شهرستان طبق امار جمعیت شناختی استان با جمعیت کل 50665نفر که از این جمعیت سهم مردان آن25813و جمعیت زنان آن24852نفر تشکیل می دهد .که این شهرستان دارای بافتی جوان واز نظر پتانسیل کاری فوق العاده کارا می باشد.                                                                   

موقعیت طبیعی:                                                     شهرستان خرم بید دارای ویژگی طبیعی خاصی است وجود کوههای مختلف از جمله کوه عظمت در شمال این شهرستان ،گردنه معروف و برفگیرکولی کش در این سلسله است.                                                                            

دوکوه موسی خانی و چنارو در جنوب وکوههای بیدستان ،انگورک وکوه سفید(عروس جغرافیای ایران)در شرق صفاشهر قرار دارد .این شهرستان دارای رودخانه های بسیاری از جمله رودخانه قصر بعقوب ،قشلاق که از نظر تفریحی بسیار قابل توجه اند.باوجود کوههای فراوان و موقعیت طبیعی بسیار جذاب ،انواع حیوانات وحشی و پرندگان دراین شهرستان وجود دارد.به قول مولف فارس نامه ناصری به جز دراج بقیه حیوانات در این شهرستان یافت می شود.میزان نزولات آسمانی در این شهرستان به طور متوسط 240میلی متر و در ارتفاعات این میزان افزایش می یابد .این شهرستان از مناطق سرد سیر استان فارس است ،که حداقل درجه حرارت در فصل زمستان 16درجه وحداکثر دمای آن درفصل گرما 25درجه سانتی گراد می باشد.                                                                                   

آثار تاریخی شهرستان :                                                                

منطقه تاریخی تنگ خان –تپه نقارخانه در 6کیلومتری جنوب غرب صفاشهر متعلق به دوران ساسانیان .تپه (تل)خم گاه در مجاورت روستاهای احمد آباد و قبل ار آن است و نگاره های داخل آن متعلق به دوران قبل از اسلام و خصوصا ساسانی می باشد .این غار در دامنه کوهی مجاور روستاهای شهید آباد قرار دارد .آثار سنگ نبشته های تاریخی منطقه چنارو –آثار تاریخی و تپه های باستانی گرداب واقع در شرق صفاشهر –آثار باستانی و بقایای تاریخی هنشک واقع در شمال شرق صفاشهر مرکز شهرستان.قلعه و حمام گرگی –خرابه های موجود در مرکز صفاشهر که درمحل به تل خاکی معروف است قصر تابستانی و شکارگاه بهرام گور از پادشاهان ساسانی می باشد که مربوط به دوره قبل از اسلام بوده وگاهی به آن قصرسرخ هم گفته می شود.وجود بنای معظم تاریخی سرای خیراتی معروف به کاروانسرای شاه عباس عهد صفویه در صفاشهر مرکز خرم بید که در 106سال قبل در زمان محمد علی شاه قاجارشخصی بنام غزالملک با رعایت حفظ سبک معماری دوران ،ساختمان قدیمی آن را باز سازی نموده ،در حال حاضر مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام که در آن استقرار یافته و محل تحصیل طلاب علوم دینی است که دلیل بر قدمت و موفقیت صفاشهر می باشد.-بقعه امامزاده ابراهیم (ع)معروف به شهدا واقع در 10کیلومتری جنوب صفاشهر مربوط به قرن 5هجری قمری ---             

مناطق گردشگری و تفریحی شهرستان :                                              

1-تفرجگاه قصر یعقوب واقع در روستای قصر یعقوب در 5 کبلومتری جنوب صفاشهر محلی است زیبا و دلپذیر با آب فراوان در قالب دو قسمت مجزا شامل بند و چشمه مراد که هردو از دل کوه کوچک قصر یعقوب بیدون می آید و داری دو استخر شنای طبیعی می باشد.                                               

2-تفرجگاه بیدستان:این تفرجگاه طبیعی در 5 کیلومتری صفاشهر در دل کوه بیدستان واقع و دارای ساختمان ،چشمه،استخرو باغ می باشد که از جمله نقاط دیدنی و زیبای شهرستان مسوب می باشد.

3-تفرجگاه سر آسیاب قادر آباد :که در ارتفاع کوه شمال شهر قادر آبادبا مناظر زیبا و دریاچه آب ودرختان و چمن دل انگیز زیبایی خاص به شهر قادر آباد داده است.                                         

4-چشمه بناب:با آب دهی در حدود 1600لیتر در ثانیه و مناظر و درختان و طبیعت و آب و هوای معتدل و زمینهای کشاورزی در استا ن فارس که در بخش مشهد مرغاب واقع شده است و بی نظیر می باشد.                                                                                                               

مراکز آموزشی:                                                                      

این شهرستان دارای دو دانشگاه آزاد و پیام نور که دانشجویان متعددی در رشته های حسابداری –حقوق-علوم اجتماعی-وغیره مشغول به تحصیل می باشند مرکز آموزش فنی و حرفه ای نقش به سزایی در آموزش جوانان این شهرستان ایفا می نماید. حوزه علمیه امام صادق (ع)نیز با دارابودن طلاب علوم دینی در ان مشغول به فراگیری علوم دینی می باشند.                                                                

  توانمندیهای شهرستان خرم بید

شهرستان خرم بید باوسعت حدود2925کیلومتر با جمعیت کل 50665نفرکه جمعیت مردان آن 25813و جمعیت زنان 24852نفر می باشد این شهرستان دارای معادن سنگ سیلیس ،شن وماسه،خاک نسوز می باشد ولی با تمام این نعمات خدادادی باز دارای توانمندیهای است که باید با کمک مسولین شناسایی و اقدام لازم را انجام تا انشاالله شهرستان در تمام موارد اقتصادی اجتماعی شناخته شده و خود دا در اقتصاد مطرح نماید.توانمندیهای شهرستان به شرح ذیل می باشد .                                                    

 اقتصادی:

1-شهرستان خرم بید دارای سنگ مرمریت می باشد که به گفته فرماندار محترم می تواند قابلیت پایتختی سنگ ایران راداشته باشد .این شهرستان دارای بیش از 100واحد سنگبری فعال می باشد و بیش از یک هزار نفر در آنها اشتغال دارند .در بیش از 12معدن سنگ در حال بهره برداری افزون بر 850نفر نیرو مشغول به کارند این مساله موجب گردیده بیشتر فعالیتهای مستقیم و غیر مستقیم مردمی با معادن و محصولات آن در ارتباط باشند .بهترین نوع سنگ مرمریت آسیا در معادن این شهر تولید می شود ولی متاسفانه بازرگانان خارجی که بیشتر آنها چینی ها ،و کره ای ها تشکیل می دهند سنگ کوپ که از معدن استخراج شده و هیچ فعل و انفعالی بروی آن انجام نشده را خریداری که این خرید بوسیله دلالان سنگ ایرانی انجام می گردد.که شرکتهای مانندام بی تی -جی پی تی- دی بی اس –و غیره بازرگانان و دلالان خارجی را دعوت و آنها سنگ کوپ را بابیش از 100تا 150دلار حتی ببیشتر از کارخانه خریداری و آنها را راهی کشورهای چین و کره می نمایند . ولی آیا این شهرستان با اینهمه معادن که در دنیا شناخته شده است باید به این راحتی سنگ را تقدیم این بازرگانان نمایند ،آیا این شهرستان توانمندی این را ندارد که سنگ کوپ را به این راحتی به آنها عرضه نکرده و نیازمندیهای کشورهای مقصد را شناسایی و سنگ را طبق تقاضای آنها عرضه نماید . همین بازرگانان خارجی سنگ کوپ را به کشور خود برده ازآنها مجسمه .و کالاهای تزینی درست کرده و باز به کشور عزیزمان ارسال می کنند ولی با این تفاوت که با چند برابر قیمت خرید و این باور کردنی نیست  که سنگ به این ترتیب عرضه می شود .طبق تحقیقات انجام گرفته حتی سنگ ریزه های اضافی نیز پرت نشده و به تولیداتی مانند مجسمه های تزئنی وتسبیح تبدیل و بر می گردد.                                                                                      

این منبع عظیم سنگ در بیش از 100واحد سنگبری برش خورده ولی متاسفانه به علت فرسوده بودن دستگاههای برش دور ریز زیاد داشته و شاید نیمی از یک سنگ دور ریخته می شود و به کارخانه سنگ شکن انتقال می یابد. که این واحدها می توانند با تغییر دستگاه های خود به دستگاههای برش ایتالیایی این دور ریز را به حداقل برسانند.آری این شهرستان توانمندی این را دارد که سنگ را به این ارزانی خارج نکرده و کارهای تمام شده را که خارجیها انجام میدهند خود انجام دهد . با آوردن این دستگاهها هم اشتغال زایی شده و هم این سنگ باارزش افزون به کشورهای دیگر صادر می شود.                      

2-این شهرستان دارای معدن خاک نسوز می باشد خاک نسوزی که یک ماده نسوز سیلیسی است که (پی اچ )اسیدی دارد رطوبت می پذیرد و به خوبی به قالب در می آید تا در دمای بالا پخته شود و سخت گردد.نقطه ذوب آن بالاتر از 1420درجه سلسیوس و مرتبه آذر سنجی آن حدود 15است .این خاک به هنگام پختن تا حدود 10درصد انقباض پیدا می کند این خاک بیشتر در بخش های زیرین رگه های زغالی یافت می شود و نسوزها در این نوع معادن دارای آهن کمتری است . خاک نسوز بیشتر در رسوبات آب شیرین یافت می شود.ویژگی مهم این خاک قابلیت خمیری شدن یا قابلیت جذب آب و تشکیل توده ای خمیره است که بتواند به راحتی به شکل دلخواه قالب گیری شود.این خاک با این همه قابلیت در صنعت موزایک –سنگ تزینی – کاشی استفاده می گردد. و این خاک که معدن عظیم آن در این شهرستان می باشد هر روز باید بارگیری به استانهای دیگر و کشورهای دیگر صادر گردد.                              

این سوال پیش می آید آیا نمی توان کارخانه ای در این شهرستان احداث نمود که مواد اولیه آن را خاک نسوز تشکیل دهد و شهرستان را از تولید مواد اولیه، به مصرف کننده آن تبدیل کرد وبحران بیکاری این شهرستان که طبق آمار ارایه شده در سایت خبری 10درصد می باشد را کاهش داد و جوانان مستعد و تحصیل کرده را به کار و اداشت .آری شهرستان خرم بید این قابلیت و توانمندی را دارد. مسولین محترم باهمکاری هم و با تعامل می توانند در احداث این کارخانه ها فعالیت نموده و این توانمندی را از بالقوه بودن به بالفعل در آورند.                                                                                          

این شهرستان با وجود قرار گرفتن آن در چهار راه ارتباطی –ترانزیتی ،قابلیت دسترسی زمینی و ریلی به همه استانهای شمال-شرق- مرکز و جنوبی را از دیگر قابلیت های مهم این شهرستان می توان نام برد .وجود دو دانشگاه آزاد و پیام نور و مرکز آموزش فنی و حرفه ای که می توان رشته های مرتبط با معدن و استخراج را در آن تدریس و جوانان مستعد را پرورش داد .                                        

  کشاورزی:

4-این شهرستان با دارا بودن 3700اراضی زیر کشت که 1950هکتار آن را باغات و 19250هکتار آن را کشت زراعی در بر می گیرد که محصولات اصلی این شهرستان را سیب زمینی ،انگور ،سیب تشکیل می دهد.ولی متاسفانه شاهد بوده ایم که محصول اصلی این شهرستان که سیب زمینی می باشد بعضی از سالها به قیمت زیر کشت وهزینه کشاورز خریداری می شود وکشاورز را دلسرد نموده و آن را از کشت این محصول دلزده می نماید .آیا این شهرستان قابلیت این را نداردکه کارخانه ای را احداث نماید که مواد اولیه آن را این محصول با ارزش تشکیل دهد .آری می توان با احداث کارخانجاتی مانند کارخانه چیپس –کشاورزان را دلگرم و اعتماد کشت آنها را بالا برد و دغدغه خاطری را که در رابطه با خرابی و فساد محصول را دارند حذف نمود و کارخانه از آنها محصول را خریداری و کشاورز ترغیب به کاشت این محصول شده  وجوانانی به این کار مشغول و درصدی از نرخ بیکاری کاهش می یابد.مانند کارخانه یک ویک که محصولات گوجه و خیار سبز کشاورزان را خریداری و آنها را دلگرم می نماید.شهرستان خرم بید با دارا بودن راه ریلی می تواند پل ارتباطی خود را با استانهای دیگر تقویت نماید.                                                                                                                 

  فرش دستباف:

5-شهرستان خرم بید یکی از قطب های مهم تولید فرش دستباف می باشد که فرش تولیدی این شهرستان در بازارهای جهانی رشد چشم گیری داشته است و جوانان زیادی به این کار مشغول هستند ،ولی این شهرستان توانمندی این را دارد که در دانشگاه های این شهرستان رشته فرش را پایه ریزی تا این هنراصیل رنگ و بوی انقراض و نابودی پیدا نکند .می توان با کمک مسولین کارگاه های بزرگ آموزشی راه اندازی و به کمک اداره بازرگانی نمایشگا ه های عظیم فرش را ارائه و فرش را به تمام دنیا معرفی نمایند .این شهرستان بستر مناسبی است برای سرمایه گذاران و بازرگانان خارجی درزمینه های یاد شده می باشد،باشد که روزی این توانمدیها به مرحله ظهور رسیده و شاهد رشد روز افزون این شهرستان باشیم                                                                                    ______________________


 

آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی