تبلیغات
مركز خرم بیدشناسی - استکهلم ؛ ونیز شمال اروپا
مركز خرم بیدشناسی
به بام استان فارس ،سرزمینی از جنس مهر و ماه خوش آمدید.اینجا مهد چشمهای بارانی ،دستهای آفتابی و دلهای نورانی است.

                                    استکهلم ؛ ونیز شمال اروپا

عشق مشرقی-سوئد کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.

حکومت این کشور، حکومت پادشاهی است و کشور توسط نخست وزیر اداره می‌شود. پایتخت این کشور شهر استکهلم است.
مردم سوئد همراه با مردمان نروژ ایسلند و دانمارک از تبار هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ ها می‌‌رسد.

زبان سوئدی از خانوادهٔ زبان های هندواروپایی شاخهٔ ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند.
دیدنی های استکهلم
تالار شهر استکهلم و محل اهدای جایزه نوبل


ربودن جایزه نوبل بالاتزین افتخاری است که میتواند در سطح بین المللی نصیب یک دانشمند گردد. و شهر استکهلم هر ساله در ماه دسامبر که هنگام معرفی نام برندگان جایزه نوبل و سپس اعطای این جایزه پر افتخار به آنها میرسد در معرض توجه جهانی قرار میگیرد. جوایز نوبل در طی مراسمی بسیار مجلل و با شکوه و با حضور پادشاه و ملکه سوئد هر ساله در تاریخ 10 دسامبر در تالار تاریخی شهر استکهلم به برندگان آن اهدا میگردد. تالاری که مانند (میدان آزادی) در تهران سمبل شهر استکهلم بشمار میرود و بازدید از آن همواره در لیست "واجبات" جهانگردانی که از استکهلم دیدن بعمل می آورند قرار دارد.

 

گرونا لوند تابستان واقعی استکهلم

 

پارک تفریحی و بسیار محبوب "گرونا لوند" در استکهلم ماه آوریل باز می شود وتا آخر تابستان یکی از جذابیتهای خاص استکهلم است.
در پارک تفریحی گرونا لوند که بصورتی بسیار زیبا در کنار آب واقع شده است از ماشین های عظیم الجثه بازی و تفریح, فعالیتهای گوناگون تا رستوران های مختلف با غذاهای متنوع وجود دارد و همچنین کنسرتهای متعددی توسط خوانندگان داخلی و خارجی در هوای فرح بخش بهار و تابستان استکهلم بر روی سن بزرگ آن اجرا می گردد. 
در واقع تا پارک تفریحی گرونا باز نشده باشد تابستان واقعی به استکهلم نیامده است.


قصر سلطنتی استکهلم
"قصر سلطنتی استکهلم" که در بخش قدیمی و مرکزی شهر استکهلم بنام (گاملستان) واقع است اقامتگاه رسمی پادشاه, ملکه و خانواده سلطنتی بشمار میرود.

بخش اعظم پذیرایی از میهمانان رسمی خانولده سلطنتی سوئد در " قصر سلطنتی استکهلم" صورت میپذیرد. دفتر کار روزانه پادشاه و دیگر کارمندان دربار سلطنتی نیز در همین قصر قرار دارد. این قصر یکی از معظم ترین و پر رفت و آمدترین قصرهای سلطنتی اروپا بشمار میرود.

قصر سلطنتی استکهلم دارای هفت طبقه و بیش از 600 اتاق است. در این قصر سه موزه پادشاهی وجود دارد که بازدید از آن و نیز بخشی از کاخ سلطنتی برای عموم مردم آزاد است. این سه موزه عبارتند از:
موزه جواهرات سلطنتی
موزه تاریخ "قصر سلطنتی استکهلم"
موزه مجسمه و تندیس های عتیقه قصر
بازدید کنندکان از قصر سلطنتی استکهلم از جمله قادر خواهند بود از موزه جواهرات سلطنتی نیز بازدید بعمل آورند. این نمایشگاه میتواند جهت بازدید میهمانان و جهانگردان ایرانی که در خلال تابستان از ایران و دیگر کشورهای جهان به استکهلم سرازیر می شوند شد جالب توجه باشد.


گلوبن

ساختمان گلوبن, بزرگترین ساختمان کروی جهان است و بواسط عظمتش از هر نقطه استکهلم دیده میشود و 60000 متر مربع مساحت, 110 متر شعاع و 16000 نفر گنجایش دارد. از برنامه های بزرگ اجرا شده در گلوبن میتوان از کنسرتهای پاواروتی, فرانک سیناترا, بروس اسپرینگزتین, پینک فلوید, باب دیلان, بازدید پاپ ژان پل دوم, بازدید دالایی لاما, جشن پنجاهمین سالروز احداث سازمان ملل متحد, مسابقه بزرگ موسیقی اروپا , کنسرتهای ام تی وی یاد کرد.

محاسبه شده است که اگر یک شیر آب را باز کنیم تا گلوبن را پر از آب نمائیم این کار مدت 40 سال بطول خواهد انجامید.


گاملستان
گاملستان همان شهر قدیم استکهلم است . که با قدم زدن در آن می توان احساس قدم زدن در دو یا سه قرن قبل را تجربه کرد همراه با بستنی فروشی های سنتی سوئدی و مغازه هایی که اجناس تبلیغاتی می فروشند.

 


کشتی واسا
یک کشتی با قدمت بیش از سیصد سال که به صورت سالم از زیر آب بیرون کشیده شده و هم اکنون بخشی از یک موزه جذاب است.

آرشیو مطالب
دیگر مطالب
پیوند های روزانه
امکانات سایت
blogskin

تبلیغات متنی

تبلیغات متنی